» Produkty  
- Fin Dynaforsis (przywraca radość)
- Zielony jęczmień- sok
- Drób ozdobny
- Sól z Morza Martwego
- Zielona Chlorella
- Złote krople dr Nona
- Solaris - balsam regenerujacy
- Fintabs Pro (krzem, witaminy)
- Olej lniany (dr Budwig)
» Oferujemy 
» Polityka środowiskowa 
» Diagnostyka z włosa 

 
     
 
   
   » Nasza oferta terapeutyczna  » Muzykoterapia

Muzyk i kompozytor Tadeusz Natanson określał muzykoterapię jako metodę postępowania wielostronnie wykorzystującą wieloraki wpływ muzyki na psychosomatyczny ustrój człowieka.

Encyklopedyczna zaś definicja według Elżbiety Galińskiej brzmi:

Muzykoterapia to systematyczne i metodyczne zastosowanie muzyki, w kompleksie działań leczniczych obejmujących proces diagnozy, leczenia i rozwoju osobowości, oparte o interdyscyplinarne założenia muzyczne, psychologiczne i medyczne.

Muzyka, dźwięki to emisja pewnych częstotliwości, drgań, które oddziaływują na wszystko, co się znajduje w przestrzeni, a więc też na organizm ludzki...
Według Tybetańczyków na ciele człowieka istnieje 26 punktów, które reagują na dźwięki. Połowa tych punktów odbiera drgania uspakajające, a druga połowa drgania pobudzające. Każda komórka ciała drga w swoim rytmie, ma swój ton. Cały organizm jest zdrowy, gdy panuje w nim harmonia, współbrzmienie wszystkich komórek bez fałszywych tonów. Można to porównać do orkiestry, która gra wspaniały koncert.

Muzyka może wyciszać, leczyć stargane nerwy, szczególnie ta, która brzmi w tempie zbliżonym do uderzeń serca. Taką muzyką są utwory Mozarta, Vivaldiego czy Bacha komponowane w tempie 60 ćwierćnut na minutę. Słuchając takiej muzyki można też obniżyć ciśnienie krwi. Muzyka techno, która jest niestety słuchana przez sporą część młodzieży niszczy struktury energetyczne komórek, a szczególnie te, z których zbudowany jest układ nerwowy. Dźwięki oddziałują na nas jak pewnego rodzaju masaż docierający do wszystkich struktur organizmu.

Działanie lecznicze muzyki jest wykorzystywane w psychologii, medycynie, pedagogice. Dostarcza ona różnorodnych przeżyć emocjonalnych i modeluje zachowanie. Jest łatwo dostępna i komunikatywna, pobudza zdolności intelektualne takie jak uwaga, koncentracja, pamięć, wzmacnia procesy myślenia, wyobraźnię. Muzyka, również poprzez rytm, oddziaływuje na psychomotorykę - porządkuje, dyscyplinuje, energetyzuje ruch ciała.

Wpływa też na twórczość i kreatywność (tworzenie własnych utworów, granie na instrumencie) oraz ma wpływ na rozwój mowy poprzez wykorzystanie głosu do nucenia, śpiewania; pogłębia oddech. Obserwuje się też, jak już wspomniałam, duży wpływ muzyki na parametry biomedyczne - na ciśnienie krwi, puls, napięcie mięśni, rytm oddechów, co często jest wykorzystywane do relaksacji, odprężenia organizmu.

W terapii muzyką można łączyć trzy elementy w ćwiczeniach:

- ruch

- śpiew

- grę na instrumencie 
     
   
  ANTER - Terapie | mapa strony | © 2005-2009
Utworzono w systemie darmowe strony www EntroCMS